Behaviorálny interview

nahledove-obrazky

Možno ste o nich počuli a práve zvažujete, či im dať šancu. Alebo ich už máte v pláne, ale nie ste si istí ich výhodami. Behaviorálne otázky a behaviorálne pohovory sú skvelým nástrojom, ktorý vám pomôže zefektívniť pracovné pohovory. Čím sa dajú ľahko odlíšiť od tradičných otázok? A aká je ich hlavná pridaná hodnota? Pozrite sa do nášho článku.

Behaviorálne otázky sú skutočnou hviezdou pracovných pohovorov. Náboroví pracovníci z najúspešnejších svetových spoločností sa bez nich nezaobídu. Môžu sa pochváliť mimoriadne vysokou prediktívnou silou a odhaľujú skutočný potenciál uchádzačov o zamestnanie ako nič iné. Čo presne obnáša? A čím sa vyznačujú?

Účinná legenda: behaviorálne pohovory

Behaviorálny pohovor je špeciálny typ pohovoru, ktorý vychádza z predchádzajúcich skúseností a minulosti respondenta. Vychádza z predpokladu, že minulé správanie uchádzača o zamestnanie poskytuje vodítka, čo od neho možno očakávať v budúcom zamestnaní. Náborový pracovník sa preto pýta najmä na konkrétne príklady a udalosti. Zisťuje, ako si daná osoba predtým počínala v reálnych situáciách. 

Napriek širokému uplatneniu v modernom podnikovom prostredí nie je tento typ testovania nový. Celý koncept je založený na psychologickom princípe behaviorálnych otázok, ktorý sa používa aj v terapii. Americký psychológ Tom Janz ním prvýkrát zaujal trh práce pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Napriek tomu je to stále jedna z najobľúbenejších metód „pohovoru“ s uchádzačmi o zamestnanie. Potenciálni zamestnanci spoločností z rebríčka Fortune 500 sa s behaviorálnymi otázkami stretávajú dokonca v 65 % pohovorov.

Behaviorálny interview v porovnaní s tradičným pohovorom: viete rozlíšiť?

Tí, ktorí ich ovládajú, sú jednoducho hviezdy. Nie je to však ťažké. Behaviorálne otázky sa dajú ľahko odlíšiť od klasických otázok na pohovore. Ako môžu vyzerať? Aké sú hlavné rozdiely medzi týmito dvoma typmi otázok? Ukážeme si to na príkladoch z praxe. Predstavte si napríklad, že chcete zistiť, ako váš potenciálny uchádzač o zamestnanie reaguje, keď sa mu niečo nepodarí, alebo vás zaujíma, ako komunikuje.

Príklad 1. Riešenie problémov
Behaviorálna otázka: Povedzte mi o probléme, ktorý ste úspešne vyriešili v predchádzajúcom zamestnaní. Aké kroky ste podnikli a koho ste do riešenia problému zapojili?
Klasická otázka: Ako zvyčajne riešite, keď sa v práci vyskytne problém?

Príklad 2. Komunikačné zručnosti
Behaviorálna otázka: Skúste si spomenúť, kedy ste naposledy prezentovali zložitú myšlienku laickému publiku. Čo ste urobili, aby ste sa uistili, že vám publikum rozumie?
Klasická otázka: Ako by ste ohodnotili svoje komunikačné zručnosti?

Otázky týkajúce sa správania, aby ste získali konkrétne informácie. Pýtate sa, čo daná osoba urobila, v akom kontexte a aký bol výsledok. V ideálnom prípade dostanete odpoveď v takzvanom formáte STAR. Spoznáte ju podľa toho, že obsahuje opis situácie, sledovaný cieľ, vykonané kroky a výsledok.

To vám umožní nahliadnuť do toho, ako uchádzač uvažuje a koná. Nemusíte sa pritom spoliehať na jeho subjektívne hodnotenie vlastných schopností, ako je to v prípade tradičných otázok. Namiesto toho si môžete príslušné zručnosti sami objektívne overiť. 

Výsledok je prospešný pre vás aj pre spoločnosť

Vďaka behaviorálnym otázkam sa nemusíte obávať, že odporučíte niekoho, kto zlyhá. Koniec koncov, už viete, ako si viedol v minulosti. Vďaka tomu je tento typ otázok bezkonkurenčne najúčinnejší pri predpovedaní budúceho správania. Niekedy sa uvádza, že prekonáva tradičné typy pohovorov až o 45 %. To však nie je všetko. Vynikajúce výsledky môžete s touto metódou dosiahnuť aj inde. Behaviorálny rozhovor je napríklad veľmi účinný pri špecifikácii toho, o čom sa vy a uchádzač o zamestnanie rozprávate. Z každého rozhovoru získate tie najrelevantnejšie informácie. Zároveň dokonale odhaľuje culture fit. Keďže potenciálny zamestnanec vám rozpráva o svojom správaní v reálnych situáciách, môžete získať veľmi presný obraz o tom, ako by zapadol do tímu.

Náborový pracovník sa nezaobíde bez znalosti tímu. Niekedy však vzhľadom na veľkosť spoločnosti alebo iné povinnosti nie je toľko priestoru, koľko by ste chceli poznať. S moderným dochádzkovým a personálnym systémom Alveno si môžete byť istí, že o cenné informácie o svojich zamestnancoch neprídete. Môžete si ich zaznamenať do ich personálnej karty, aby ste ich mali k dispozícii vždy, keď to bude potrebné.

Často kladené otázky týkajúce sa behaviorálneho interview

V čom sa behaviorálny pohovor líši od tradičného interview?

Pri behaviorálnom pohovore sa náborový pracovník zaujíma najmä o konkrétne správanie a situácie. Na rozdiel od tradičného pohovoru nekladie všeobecné otázky. Namiesto toho hľadá konkrétne príklady, ktoré preukazujú schopnosti a zmýšľanie respondenta.

Stále si to neviem predstaviť. Môžete mi uviesť konkrétnejšie príklady?

Iste! Nižšie nájdete niekoľko príkladov, ako sa môžu líšiť behaviorálne a klasické otázky pre konkrétne vybrané témy.

Úprava nastavení súborov cookie